logo


Home

Biblioteka Problemów

Usługi

Części i Akcesoria

Showroom

Pytania i Odpowiedzi

Kontakt
Profesjonalny serwis progów i gitar od 1996
PROGI ZE STALI NIERDZEWNEJ
- dożywotnia trwałość
- fenomenalny komfort gry
- zabójczy wygląd
- ultra-niska akcja strun
- kilkanaście rozmiarów do wyboru
- gwarancja 100%-owej satysfakcji

WYRÓWNYWANIE PROGÓW - ULTRANISKA AKCJA STRUN

Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na progi ze stali nierdzewnej w każdej gitarze z własnej kolekcji, albo instrument, który chcesz podrasować używasz sporadycznie (np. tylko jako zapasowy), to polecam Ci usługę wyrównywania progów, ewentualnie połączoną z ich częściową wymianą. Operacja ta zalecana jest nie tylko w używanych gitarach z wytartymi progami, ale również w fabrycznie nowych instrumentach, szczególnie tych produkowanych seryjnie. Wykonana właściwie, pozwoli obniżyć akcję strun, zwiększyć komfort gry i polepszyć strój.

Ultraniska akcja strun

Idealnie równe progi to podstawowy warunek niskiej akcji strun, ale nie jedyny. Kluczem do sukcesu jest tu odpowiednio dobrana i ustawiona geometria podstrunnicy, której najważniejszym parametrem jest tzw. relief, czyli wzdłużne ugięcie gryfu. Istotna jest zarówno wielkość tego ugięcia jak i jego kształt. Pierwsze możemy w pewnych granicach regulować prętem wzmacniającym, ale drugie niestety już nie. Ugięcie gryfu powstające na skutek działania naciągu strun nazywamy reliefem dynamicznym. W swoim kształcie relief dynamiczny daleki jest jednak od ideału i może być zaakceptowany co najwyżej w gitarze średniej klasy. Do uzyskania ultraniskiej akcji strun konieczny jest bardziej optymalny kształt reliefu, a ten możliwy jest do osiągnięcia jedynie na drodze obróbki podstrunnicy lub progów. Obróbka gryfu uwzględniająca relief ( nazywany w tym wypadku statycznym) bardzo komplikuje proces produkcji i stąd stosowana jest jedynie w topowych instrumentach z najwyższej półki cenowej.
Drugim istotnym parametrem geometrii podstrunnicy jest jej promień, którego w operacji wyrównywania progów zmienić się oczywiście nie da.
Można jednak przy tej okazji zminimalizować negatywny wpływ na akcję zbyt małych promieni poprzez szlifowanie progów wzdłuż biegnących strun, a nie wzdłuż osi gryfu (tzw. compounding). To komplikuje nieco cały proces wyrównywania progów, ale w efekcie pozwala uzyskać akcję strun równie niską, co w gryfach ze zmiennym promieniem.
Jeżeli preferujesz, tak jak większość profesjonalnych gitarzystów, nieco wyższą akcję strun, to nie myśl, że relief statyczny czy compounding nie jest Ci potrzebny. Wręcz przeciwnie, przy wyższej akcji optymalne ugięcie gryfu ma jeszcze większe znaczenie. A to oznacza, że relief statyczny niezbędny jest również w basie, gitarze akustycznej i klasyku.

Proces wyrównywania progów

Proces wyrównywania progów może być bardzo prosty bądź bardzo złożony.
Prowadzony w fabrykach na seryjnie produkowanych instrumentach sprowadza się zwykle jedynie do przeszlifowania szczytów progów tak, aby wszystkie miały jednakową wysokość. Stąd przeważająca większość gitar na rynku ma mniej lub bardziej spłaszczone progi i ... problemy ze strojem.
W dobrych warsztatach lutniczych spłaszczone w operacji szlifowania szczyty progów zaokrągla się tak, aby przywrócić im pierwotny kształt. Tylko wtedy gitara ma szansę dobrze stroić na progach. Operacja przywracania korony jest jednak bardzo pracochłonna; średnio zabiera 10-cio krotnie więcej czasu niż samo szlifowanie progów.
W procesie wyrównywania progów istnieje również możliwość nałożenia reliefu statycznego oraz tzw. kontry, ale to wymaga z kolei bardzo zaawansowanej technologii, którą posiadają nieliczni. Kontra to rodzaj statycznego "ugięcia" gryfu, które przy słabo działającym pręcie pomaga utrzymać prosty gryf.

W moim serwisie proces wyrównywania progów wygląda następująco:

  1. Sprawdzenie geometrii podstrunnicy i skuteczności działania pręta. Informacje zebrane podczas tych pomiarów i badań są później wykorzystywane przy ustalaniu kształtu i wielkości reliefu statycznego oraz ewentualnej kontry.
  2. Montaż gryfu (lub całej gitary) w specjalnym oprzyrządowaniu  przeznaczonym do obróbki podstrunnicy i progów, skonstruowanym przeze mnie wyłącznie do tego celu, na bazie 20 letnich doświadczeń i badań. Oprzyrządowanie to wykonane jest ze stali (całość waży ponad 300kg) i gwarantuje ultra-stabilne zamocowanie gryfu oraz precyzję obróbki z dokładnością do tysięcznych części milimetra (!).
  3. Wprowadzenie odpowiednich naprężeń kształtujących relief statyczny i kontrę. Zaawansowane oprzyrządowanie pozwala mi dowolnie i niezależnie kształtować i jedno i drugie.
  4. Wyrównanie progów z uwzględnieniem compoundingu. Przy tej okazji istnieje możliwość zlikwidowania niewielkich wypaczeń i zwichrowań powstałych na skutek usychania się drewna, zmęczenia materiału i niedokładnej obróbki fabrycznej. Możliwość ta jest bezpośrednio zależna od wysokości progów. Czym wyższe progi tym więcej niedoskonałości można poprawić. Przeprowadzenie tej operacji na gryfie już używanym, naturalnie wysezonowanym i ułożonym pod wpływem wieloletniego działania strun gwarantuje, że osiągnięta w ten sposób idealna geometria podstrunnicy nie zmieni się po kilku miesiącach czy latach.
  5. Przywrócenie korony progów plus ewentualne poprawienie końcówek progów.
  6. Polerowanie progów. Wszystkie progi robione w moim serwisie są polerowane na lustrzany połysk. Uwaga! Tradycyjne progi, nawet najstaranniej wypolerowane, zaśniedzieją po jakimś czasie i stracą połysk i gładkość. Tylko progi ze stali nierdzewnej gwarantują trwały efekt.
  7. Czyszczenie i olejowanie podstrunnicy. Stosuję wyłącznie najlepszej jakości oleje i specjalne techniki aplikacji. Odnowiona w ten sposób podstrunnica ułatwia utrzymywanie jej w czystości i na długo zapewnia atrakcyjny wygląd.

Częściowa wymiana progów

Jeżeli progi w Twojej gitarze są już bardzo mocno zużyte i za niskie do wyrównania, można rozważyć możliwość tylko ich częściowej wymiany. Z reguły bowiem jedynie kilka ( 5 - 7) pierwszych progów musi być wymienionych, a pozostała większość wymaga jedynie lekkiego wyrównania. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie popularne jest szczególnie wśród gitarzystów akompaniujących na gitarze akustycznej.
W ofercie posiadam kilkadziesiąt rozmiarów progów tradycyjnych (NS) w różnych odcieniach kolorystycznych, tak więc nie powinno być większego problemu z dopasowaniem ich do Twojej gitary.

UWAGA!

Przeprowadzanie operacji wyrównywania progów w instrumentach niewiadomego pochodzenia bądź na progach już kiedyś wymienianych, wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby moja praca i Twoje pieniądze nie poszły na marne, musisz mieć pewność, że progi w Twojej gitarze są dobrze osadzone, nie ruszają się i nie reagują na zmiany temperatury czy wilgotności. Ponieważ nie jest to łatwe do sprawdzenia, ryzyko pojawienia się problemów z tym związanych bierzesz wyłącznie na siebie. We wszystkich wątpliwych przypadkach, lepiej od razu zdecydować się na pełną wymianę progów, usługę co prawda znacznie droższą, ale z gwarancją 100%-owej satysfakcji.


WYMIANA PROGÓW - progi ze stali nierdzewnej
WYRÓWNYWANIE PROGÓW - ultra-niska akcja strun
WYMIANA SIODEŁKA I DOCISKACZA STRUN
WYMIANA KLUCZY - klucze z blokadami
WYMIANA MOSTKA I TREMOLA - tremolo Wilkinson
WYMIANA ZACZEPÓW NA PASEK - Straploki
WYMIANA WKRĘTÓW I ŚRUBEK - wkręty ze stali nierdzewnej
EKRANOWANIE UKŁADU ELEKTRYCZNEGO
NAPRAWY I MODYFIKACJE UKŁADU ELEKTRYCZNEGO - wymiana przetworników
REGULACJE
POZOSTAŁE USŁUGI
Kontakt:
Telefon:
796 408 913
e-mail:
serwis@skalba.pl
koperta
Home       Biblioteka Problemów       Usługi       Części i Akcesoria       Showroom      Pytania i Odpowiedzi       Kontakt

www.skalba.pl
Copyright © 2011 Krzysztof Skałba