logo


Home

Biblioteka Problemów

Usługi

Części i Akcesoria

Showroom

Pytania i Odpowiedzi

KontaktPoradnik gitarzysty
Profesjonalny serwis progów i gitar od 1996
PROGI ZE STALI NIERDZEWNEJ
- dożywotnia trwałość
- fenomenalny komfort gry
- zabójczy wygląd
- ultra-niska akcja strun
- kilkanaście rozmiarów do wyboru
- gwarancja 100%-owej satysfakcji

Wymiana strun w gitarze z mostkiem Floyd Rose

Wymiana strun to podstawowa czynność serwisowa i powinieneś umieć wykonać ją samodzielnie.
W gitarze z luźno zawieszonym dwustronnie blokowanym systemem tremolo jest to jednak zadanie dość skomplikowane i nie dziwię się, jeśli sprawia Ci pewne kłopoty, szczególnie gdy jesteś początkującym gitarzystą lub prawdziwym artystą bez smykałki technicznej.
Poniższa instrukcja nauczy Cię jak dobrze i sprawnie wymienić struny, ale nie jak wyregulować gitarę z takim mostkiem. O regulacji mostka Floyd Rose, np. o ustawianiu menzury, możesz przeczytać w innych moich artykułach.
Nie wszystkie mostki Floyd Rose są identyczne. Niektóre np. nie wymagają obcinania końcówek strun przed ich założeniem. Są to niewielkie różnice i nawet jak masz mostek trochę inny niż ten na zdjęciach, to sposób wymiany strun będzie taki sam lub bardzo podobny.
Jeżeli ma to być Twoja pierwsza wymiana strun w tej gitarze (świeży nabytek), to koniecznie przeczytaj wcześniej instrukcję "Co należy zrobić przy okazji pierwszej wymiany strun".
Przyjmijmy zatem, że punktem wyjścia jest wyregulowana gitara z założonymi strunami, które po raz kolejny chcesz wymienić na nowe. Jeżeli zakładasz zawsze te same struny (tzn. ten sam model tej samej marki!) i trzymasz się tego samego stroju, to po założeniu nowych strun, gitara powinna dobrze stroić, bez potrzeby dodatkowej regulacji.
Zakładam, że umiesz posługiwać się śrubokrętem, kluczem imbusowym, obcęgami i wiesz, w którą stronę odkręcać czy dokręcać śruby i wkręty. Jeżeli nie masz za grosz smykałki technicznej, poproś o pomoc kogoś, kto ją posiada (nie musi się nawet znać na gitarach). Razem już sobie poradzicie.
Nie miej jednak do mnie pretensji, jeśli coś zepsujesz. Do wszystkiego trzeba mieć trochę wprawy, a jak wiesz, człowiek najszybciej uczy się na błędach. Zatem ucz się na tanich wiosłach, to Cię ta nauka nie będzie drogo kosztować;-). Z dobrą gitarą lepiej przyjdź prosto do mnie.

Uwaga! Majsterkowanie przy gitarze, jak i samo granie na tym instrumencie wymaga ostrożności. Urwanie się struny lub np. jej wyśliznięcie się z imadełka mostka może poważnie zranić Ciebie lub osobę będącą w pobliżu. Nigdy nie zbliżaj twarzy do strun i nie dawaj gitary do zabawy dzieciom!

Ważne! Jeżeli nie zaznaczyłem inaczej, komentarz do zdjęcia znajduje się pod zdjęciem.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

Odpowiednim miejscem do robienia takich rzeczy, jak wymiana strun czy regulacja gitary, jest niewielki stolik (biurko) z kawałkiem (ok. 50cm x 50cm) grubej (ok.5cm) gąbki położonej na blacie w celu zabezpieczenia gitary przed uszkodzeniem. Potrzebne jest też dobre oświetlenie i kilka narzędzi: śrubokręt krzyżakowy, obcążki, klucze imbusowe, tuner elektroniczny, pędzel, szmatka. Taką gąbkę można kupić np. u tapicera (przytnie na wymiar). W ostateczności możesz zastąpić ją miękkim kocem.

A teraz do dzieła!

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

1.Odkręć tylną osłonę sprężyn tremola. Zwykle przymocowana jest na 6 wkrętach z łbem na śrubokręt krzyżakowy.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

2. Popuść blokady strun na siodełku główki kluczem imbusowym. Klucz w odpowiednim rozmiarze powinien być na wyposażeniu gitary. Jeżeli nie masz oryginalnego klucza, musisz go sobie sprawić. Uważaj przy tym na odpowiedni rozmiar, gdyż posługiwanie się za małym kluczem niszczy śruby i po niedługim czasie narazi Cię na dodatkowe koszty ich wymiany. Zdaży się tak, jeżeli nieświadomie będziesz używał metrycznego klucza do calowych śrubek lub na odwrót. Jeżeli masz calowe śrubki i potrzebujesz calowego klucza, to możesz mieć pewne problemy z jego zdobyciem, jednak w dobrych sklepach z narzędziami można kupić calowe rozmiary. Klucz musi być w dobrym stanie (ostre krawędzie). Zużyty klucz (zaokrąglone krawędzie) niszczy śruby i nie należy go używać. Warto mieć zarówno zapasowy klucz jak i zapasowe śrubki; nie jest to duża inwestycja.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

3. Wykręć całkowicie śrubki blokady i zdejmij klocki blokady. Poluzowane śrubki szybciej wykręca się obracając klucz w palcach (dłuższe ramię klucza wsadzone w łeb śrubki).

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

Wszystkie wkręty, śrubki i inne drobne części, które zdemontowałeś ze swojego wiosła, włóż do jakiegoś pudełka, żeby się nie pogubiły.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

4. Wykręć wkręty mocujące sprężyny tremola o jakieś 5-10 obrotów, tak aby tremolo uniosło się wyraźnie do góry (patrz zdjęcie poniżej), ale nie wykręcaj je całkiem. Jeżeli wykręcisz za dużo, wkręć z powrotem kilka obrotów. Idealnym narzędziem do tego celu jest śrubokręt o specjalnie wydłużonym trzonku, ale zwykłym krótkim śrubokrętem też można to zrobić.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

5. Ustaw wszystkie mikrostroiki w środkowym położeniu, aby mieć poźniej regulację i w jedną i w drugą stronę. Zrób to już teraz, bo później zapomnisz!

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

6. Poluzuj kluczem (stroikiem na główce) strunę E1 tak, aby była całkiem luźna (patrz zdjęcie poniżej), ale nie musisz odkręcać ją całą z kołka.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

7. Poluzuj blokadę struny E1 na siodełku mostka kluczem imbusowym w odpowiednim rozmiarze. 1-2 obroty powinny wystarczyć. Uważaj przy tym, żeby nie uszkodzić sobie lakieru na desce.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

8. Wyjmij strunę E1 z siodełka mostka, ciągnąc ją palcami do góry. Jeżeli nie chce wyjść, to poluzuj śrubę blokady o jeszcze jeden obrót. Czasem sama wyskoczy, jeżeli była za mało popuszczona na kluczu (stroiku). Nie należy jednak robić tak specjalnie (tzn. specjalnie zostawiać ją pod lekkim napięciem, aby sama wyskoczyła), ponieważ jest to niebezpieczne i niszczy siodełko.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

9. Dokręć (lekko) z powrotem śrubę blokady. Jeżeli tego nie zrobisz - klocki blokady mogą wypaść i będziesz ich później szukał godzinę po podłodze ;-).

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

10. Zdejmij strunę E1 z kołka klucza odkręcając ją i ciągnąc do góry. Przy ściąganiu strun uważaj, żebyś nie porysował sobie lakieru na główce. Starą strunę zwiń i wyrzuć do kosza. Nie zostawiaj na zasadzie: może się przyda, bo mówię Ci: nigdy się nie przyda! No dobra, sam kiedyś zostawiałem ;-).

11. Powtórz kroki od 6 do 10 kolejno dla strun H, G, D i A. Zacznij od najcieńszej, a skończ na najgrubszej. Do kolejnej struny przechodź po ściągnięciu poprzedniej. Nie popuszczaj naraz wszystkich strun.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

Uwaga! Jeżeli w trakcie tej operacji, w którymkolwiek momencie mostek "siadł" (jak na zdjęciu powyżej) i straciłeś dostęp do śrub blokujących struny w siodełkach, to odkręć jeszcze o kilka obrotów wkręty mocujące sprężyny tremola (jak w punkcie 4) do momentu, aż mostek uniesie się z powrotem do góry, i kontynuuj ściąganie strun.

wymiana strun w gitarze z mostkiem floyd rose

Strunę E6 ściągamy podobnie, ale musimy przy tym wykonać kilka dodatkowych czynności.

12. Naciśnij wajchę tremola tak, aby unieść mostek do góry, i podłóż z tyłu pod śruby blokady plik papierowych wizytówek lub kart do gry. Podłóż tyle, aby mostek ustawił się mniej więcej równolegle (płasko) do deski. Jeżeli mostek uniesiony jest za bardzo do góry - popuść nieco strunę E6 kluczem na główce.
Nie podkładaj pod mostek ołówka ani baterii, jak polecają niektórzy, bo zniszczysz sobie lakier na desce i nie będziesz miał wygodnej regulacji. Świetnie nadają się do tego celu wizytówki. Jeżeli nie masz wizytówek, to kup talię (54) kart do gry i przetnij je na połowy - będziesz wtedy miał 110 podkładek w odpowiednim rozmiarze. Dlaczego 110, a nie 108? No bo w talii kart zawsze jest jedna czysta - zapasowa;-) Stare, wysłużone karty do gry raczej się do tego celu nie nadają. Zaszalej i kup nowe!

13. Powtórz kroki od 6 do 10 dla struny E6. 

Mam nadzieję, że wszystko poszło gładko i Twoja gitara jest już bez strun.

14. Pokręć teraz wszystkimi kluczami tak, aby otwory w kołkach ustawiły się w lini strun. Będzie ci poźniej łatwo zakładać nowe struny.

Uwaga! Po ściągnięciu wszystkich strun, a czasem wcześniej, ostrza mostka lubią wypaść z nacięć na głównych trzpieniach mocujących mostek do deski. To normalne zjawisko, ale musisz pamiętać, aby po założeniu nowych strun, w trakcie ich podstrajania, sprawdzać, czy mostek "wskoczył" z powrotem w nacięcia trzpieni. Czasem będziesz mu musiał w tym pomóc, naprowadzając go ręką. Przypomnę Ci o tym.

Ważne! Jeżeli to Twoja pierwsza wymiana strun w tej gitarze (nowy nabytek), to koniecznie przeczytaj teraz instrukcję "Co należy zrobić przy okazji pierwszej wymiany strun". Gitara bez strun to bowiem świetna okazja, aby dokręcić kilka śrubek i wkrętów oraz sprawdzić czy wszystko działa poprawnie.

15. Przy każdej wymianie strun wyczyść starannie podstrunnicę np. czystą, suchą, flanelową szmatką a ...

... trudno dostępne zakamarki wzdłuż progów - szczoteczką do zębów (nieużywaną i dobrej jakości, z zaokrąglonymi końcówkami włókien, żeby nie rysowały podstrunnicy).

Przy ściągniętych strunach łatwo też wyczyścić, normalnie trudnodostępne, przetworniki i deskę pomiędzy przetwornikami.

Do czyszczenia mostka, kluczy i innych zakamarków świetnie nadaje się duży (nieużywany!) pędzel malarski, najlepiej cały wykonany z drewna.

O kurczę! Wypadł Ci jeden klocek z blokady dla struny E6? Pewnie zapomniałeś dokręcić z powrotem śrubę blokady po ściągnięciu struny. A mówiłem!

No to musisz go teraz poszukać. Jeżeli nie leży na stole, to szukaj na podłodze. Wygląda tak, jak na zdjęciu powyżej. Jeżeli masz większe szpary w parkiecie niż ja, to od razu szukaj w tych szparach - klocki blokady są złośliwe ;-). Sprytnym narzędziem do szukania zgubionego klocka na dywanie lub wyciągania go ze szpary w parkiecie jest magnes, im większy, tym lepszy. Oczywiście, gdybyś go nie znalazł, to takie zapasowe klocki można kupić w dobrym sklepie muzycznym lub serwisie.

Klocek blokady musisz wsadzić w siodełko dokładnie tak, jak pokazuję na zdjęciu, czyli otworem do tyłu i ścianką bliższą otworowi w dół. Końcówka śruby blokady, po dokręceniu, ma wchodzić w otwór klocka i zabezpieczać go przed wypadnięciem przy lekkim poluzowaniu blokady. Po włożeniu klocka i dokręceniu śruby blokady sprawdź, czy tak to działa.

16. Rozpakuj nowe struny. Więcej informacji o strunach do gitary znajdziesz w artykule "Wszystko o strunach".

Ważne! Struny do gitary zakładamy w ściśle określonej kolejności, która zależy od konfiguracji kluczy na główce. W gitarach z kluczami po jednej stronie główki zaczynamy od struny, której klucz znajduje się najbliżej siodełka; następnie zakładamy struny na kolejne klucze. W standardowej gitarze typu Strato zaczynamy od E6 i kończymy na E1. W gitarze z odwróconą główką (wszystkie klucze od dołu) zaczynamy od E1 a kończymy na E6. W gitarach z kluczami po obu stronach główki zaczynamy od E6, potem zakładamy kolejne po tej samej stronie; następnie, po drugiej stronie zaczynamy od E1 i później zakładamy kolejne.
W gitarze na zdjęciach mamy dwustronną główkę w układzie kluczy 3+3, dlatego zaczniemy od E6, następnie założymy A i D, później E1 i H a na końcu G.

Standardowe struny do gitar elektrycznych zakończone są z jednej strony niewielką tulejką, umożliwiającą proste i szybkie zakładanie do gitary z tradycyjnym mostkiem. Do gitary z mostkiem Floyd Rose tulejki te nie są potrzebne, dlatego...

17. ... odetnij obcążkami końcówkę struny E6 ( ok. 1cm za zgrubieniem). Nie obcinaj na raz wszystkich strun, żeby Ci się później nie pomyliły - tylko tą, którą właśnie chcesz założyć.

18. Odkręć śrubę blokady siodełka mostka dla struny E6 o 2-3 obroty.

19. Włóż koniec (ten, z którego przed chwilą odciąłeś tulejkę) struny w siodełko mostka tak, jak pokazuję na zdjęciu. Jeżeli struna nie chce wejść, to odkręć śrubę blokady o jeszcze jeden obrót. Struna ma wejść w siodełko ok. 5-6mm - musisz być pewien, że weszła do oporu. Za płytko wsadzona struna mogłaby później wyśliznąć się przy strojeniu lub graniu i ... zranić Cię w dłonie lub twarz, dlatego rób to z należytą starannością!


20. Trzymając jedną ręką koniec struny w siodełku, drugą ręką dokręć śrubę blokady do oporu, ściskając strunę tak jak w imadle. Dokręć dość mocno, żeby się po nastrojeniu nie wyśliznęła, ale też nie przesadź, bo rozwalisz siodełko. Siła 10-letniego dziecka jest tu w zupełności wystarczająca.

21. Wsuń drugi koniec struny w kołek klucza i...
Jeżeli jesteś uważnym obserwatorem, to z pewnością zauważyłeś, że ja nie ustawiłem wcale wszystkich otworów w kołkach kluczy w linii strun, tak jak kazałem Ci zrobic w pkt.14. Będę to robił przed zakładaniem każdej kolejnej struny - można i tak.

22. ... łapiąc strunę w dwa palce, naciągnij ją do oporu. Przy naciągniętej strunie przesuń palce tak, aby trzymały ją jakieś 4cm za kołkiem (w gitarze z główką 3+3 wypada to gdzieś na wysokości kolejnego klucza).

23. Wysuń z powrotem strunę z kołka o te 4cm, nadal trzymając ją palcami. Palce zaciśnięte są na strunie cały czas w tym samym miejscu! Struna znowu jest teraz luźna. Nie puszczaj struny, cały czas trzymaj ją palcami!

24. Palcami drugiej ręki złap strunę po drugiej stronie kołka.

25. Pierwszą ręką puść strunę, a palcami drugiej ręki cały czas trzymaj ją w otworze kołka.

26. Wolną ręką zacznij kręcić kluczem we właściwą stronę, nawijając strunę na kołek. Cały czas przytrzymuj strunę w otworze kołka (możesz to robić jednym palcem tak, jak na zdjęciu) stopniowo ją zaginając, jak kołek zaczyna się obracać. Na zdjęciu powyżej kołek obrócił się już o ćwierć obrotu, a struna zgięta jest już pod kątem prostym (z innego ujęcia pokażę to samo jeszcze raz przy zakładaniu struny A - patrz pkt. 38).

Kolejne ćwierć (razem pół) obrotu kołka (kołka, a nie pokrętła klucza!).
27. Podłóż teraz sprytnie trzy palce pod strunę napinając ją (nad gryf), a palcem wskazującym nadal przytrzymuj ją przy kołku.
Chodzi o to, aby struna w trakcie nawijania była cały czas napięta, bo wtedy lepiej się ułoży i nie będzie puszczać stroju. Nie wkładaj na razie struny w siodełko główki ani pod belkę dociskającą.

28. Kontynuuj nawijanie struny na kołek klucza. Gdy kołek wykona blisko 3/4 obrotu, musisz zdecydować czy będziesz nawijać zwoje nad struną wystającą z kołka czy pod nią. Tradycyjnie pierwszy zwój nawija się nad, a wszystkie kolejne pod. Zrób to według tej zasady.

Naciskaj strunę palcem w dół, tak aby kolejny zwój poszedł pod strunę wystającą z kołka.

Właśnie tak, jak na zdjęciu.

Przytrzymuj strunę, żeby się dobrze układała. Cały czas trzymaj ją w napięciu.

29. Gdy struna jest już trochę napięta, wsuń ją pod belkę dociskającą i wsadź w nacięcie na siodełku.

30. Zrób jeszcze kilka obrotów kluczem, do momentu, gdy nie będzie już potrzeby napinać ją palcami i zacznie wydawać normalny dźwięk. Nie strój jej teraz za wysoko. Wystarczy, że nie będzie luźna.

Dwa lub trzy zwoje struny wystarczą, aby nie wyśliznęła się z otworu kołka.

31. Odetnij wolny koniec struny obcążkami jakieś 5mm od kołka. Uważaj przy tym, żebyś sobie nie obił lakieru na główce.

32. Sprawdź czy ostrza mostka wskoczyły w nacięcia na trzpieniach - patrz uwaga w pkt.14. Jeżeli nie - naprowadź mostek ręką. Wyciągnij na chwilę wizytówki/karty spod mostka i poruszaj wajchą, żeby mieć pewność, że wszystko pracuje jak należy. Włóż z powrotem wizytówki/karty pod mostek.

W podobny sposób trzeba założyć wszystkie struny. Od strony mostka robisz wszystko identycznie. Od strony główki będą niewielkie różnice. Dla utrwalenie wiadomości, przy zakładaniu struny A, omówimy sobie najtrudniejsze kroki jeszcze raz, choć większość z nich będzie taka sama jak przy strunie E6.

33. Zamocuj strunę A w mostku powtarzając kroki od 17 do 20. 

34. Drugi koniec struny A wsuń pod belkę dociskającą struny za siodełkiem i ...

... w otwór kołka klucza.

Przy zakładaniu strun A,D,G i H pamiętaj, aby wsunąć strunę pod belkę dociskającą struny, zanim włożysz ją do otworu w kołku klucza. Gdybyś jednak zapomniał, to nie ściągaj już założonych strun, tylko odkręć i zdejmij belkę. Gdy struny znajdą się na swoim miejscu, przykręć belkę z powrotem. Jak dokładnie ustawić belkę pokażę w pkt.48.

Podobnie, jeżeli masz problem z wsunięciem struny pod belkę (za ciasna szczelina), to odkręć o kilka obrotów wkręty mocujące belkę i podnieś ją do góry. Po założeniu wszystkich strun dokręcisz ją z powrotem.

35. Złap strunę w dwa palce i naciągnij ją do oporu (tak jak w pkt.22). Trzymaj strunę jakieś 4cm za kołkiem.

36. Wysuń z powrotem strunę z kołka o te 4cm, cały czas trzymając ją palcami (tak jak w pkt. 23).

37. Palcami drugiej ręki złap strunę po drugiej stronie kołka (tak jak w pkt. 24).

38. Pierwszą rękę przełóż na klucz i zacznij kręcić nim we właściwą stronę tak, aby struna zaczęła nawijać się na kołek klucza. Palcami lub jednym palcem drugiej ręki cały czas trzymaj strunę w otworze kołka, żeby się nie przesunęła, stopniowo zaginając ją, jak kołek się obraca (tak jak w pkt. 26).

39. Gdy kołek obróci się o pół obrotu i struna jest już zagięta, puść ją i złap nad gryfem napinając tak, jak na zdjęciu. Żeby nie wyśliznęła się w tym czasie z otworu kołka, możesz przytrzymać ją na chwilę drugą ręką.

40. Nawijaj strunę na kołek, zwracając przy tym uwagę, aby zwoje układały się prawidłowo, czyli pierwszy nad, a następne pod struną wystającą z kołka. Struny środkowe (A,D,G i H), przytrzymywane przez belkę, mają tendencję do nawijania się od razu pod strunę.

Dlatego, gdy kołek obróci się o jakieś 2/3 obrotu, wepchnij palcami wolny koniec struny wystającej z kołka pod strunę biegnącą od klucza w stronę siodełka.

Dzięki temu pierwszy zwój znajdzie się nad struną wystającą z kołka.

Kolejny zwój ma być już pod struną wystającą z kołka, dlatego teraz naciskaj strunę palcem w dół.

O to chodziło!

Jeszcze kilka obrotów i powinno wyglądać jak na zdjęciu.

40. Obetnij koniec struny A tak jak w pkt. 31.

41. Ponownie sprawdź czy mostek jest prawidłowo ułożony na trzpieniach (patrz pkt.14 i 32).

42. Strunę D załóż dokładnie tak samo jak strunę A

Po założeniu pierwszych trzech strun i obcięciu końcówek wygląda to mniej więcej tak.

Uwaga! Przy zakładaniu kolejnych strun, w którymś momencie (nieistotne w którym) ich naciąg będzie na tyle silny, że dźwignie mostek do góry i podłożone przez Ciebie karty/wizytówki wypadną z pod śrub blokady. Nic się nie przejmuj, tak ma być!
Mostek powinien układać się mniej więcej tak, jak na zdjęciu (czyli lekko uniesiony do góry). Jeżeli zobaczysz, że mostek za bardzo dźwiga się do góry, to nie strój na razie strun tak wysoko. Popuść nieco te, które już założyłeś, a mostek siądzie w dół. W ostateczności dokręć o kilka obrotów wkręty mocujące sprężyny mostka - może za bardzo je poluzowałeś przy ściąganiu strun.

43. Strunę E1 (kolejność zakładania strun jest wyjaśniona w pkt.16) załóż tak samo jak strunę E6 (to odrobinę wygodniej niż struny A i D).

44. Struny H i G załóż tak samo jak strunę A.

Jak widzisz, struny wiolinowe (bez owijki) można też założyć drugą stroną nie obcinając tulejek. Oczywiście, wtedy trzeba zacząć od przewleczenia struny przez otwór w kołku klucza, następnie wsunąć ją pod belkę dociskającą i dopiero wtedy zamocować ją w siodełku mostka. Na upartego można też tak założyć wszystkie struny, odcinając w strunach basowych końcówkę struny bez owijki (koniecznie z kilkoma centymetrami zapasu). Osobiście odradzam taki sposób, bo on niczego nie upraszcza, a wręcz komplikuje nieco cały proces zakładania strun.

Uważaj! na bardzo ostre (jak igła) końcówki strun wiolinowych, wystające z kołków kluczy po ich obcięciu. Łatwo można się na nich skaleczyć, a przeciez my gitarzyści musimy uważać na palce. Dlatego ja obcinam struny wiolinowe dopiero po założeniu wszystkich strun. Wtedu już nic nie muszę manipulować przy kluczach. Można w ogóle nie obcinać strun (niektórym się to nawet podoba;-), ale wtedy przeszkadzają w futerale i mogą też być niebezpieczne dla naszych oczu. Osobiście wolę od czasu do czasu ukłuć się w palec, niż ryzykować okiem.

45. Sprawdź czy struny ułożone są prawidłowo na siodełku, pod belką i ...

... na mostku.

46. Poruszaj solidnie mostkiem, aby mieć pewność, że jest dobrze zawieszony na trzpieniach.

47. Odwróć gitarę i ...

... w szczelinę pomiędzy sustain blokiem a deską, wsuń plik wizytówek lub (połówek) kart do gry. Łatwiej Ci będzie to zrobić, jak naciśniesz wajchę tremola, podciągając strój w górę (szczelina poszerzy się).

Ważne! Podłóż tyle wizytówek czy kart, żeby mostek ułożył się równolegle (płasko) do deski.

48. Sprawdź czy belka wystarczająco dociska struny do siodełka. Struny powinny przylegać do powierzchni siodełka na całej długości. Na zdjęciu belka ustwiona jest za wysoko i struny nie przylegają dobrze do siodełka.

Jeżeli to konieczne, dokręć belkę śrubokrętem. Nie dokręcaj jednak belki do oporu, bo zaciśniesz nią struny. Tylko tyle ile potrzeba, żeby struny ułożyły się na siodełku prawidłowo.

Po dokręceniu belki od strony strun basowych, struna E6 przylega już do siodełka na całej długości. Tak samo dokręć belkę od strony strun wiolinowych, sprawdzając przyleganie struny E1.

49. Nastrój teraz gitarę kluczami na główce. Nie ruszaj na razie mikrostroików. Mostek jest w tej chwili zablokowany wizytówkami/kartami, więc nie będzie się ruszał i pójdzie Ci to bardzo sprawnie (mam nadzieję ;-).

Ważne! W tym momencie trzeba sprawdzić, czy gitara stroi na progach. Ewentualne korekty menzury robi się właśnie teraz. Jak to zrobić dowiesz się z instrukcji "Ustawianie menzury w gitarze z mostkiem Floyd Rose".
Jeżeli gitara stroi na progach przechodzisz do następnych kroków.

50. Załóż klocki blokady na siodełko główki. Wkręć śruby tylko kilka obrotów, tak żeby klocki się trzymały, ale nie dociskaj ich. Struny nadal muszą się swobodnie przesuwać.

Tak należy ustawić klocki.

A tak jest źle! Na tym zdjęciu klocki są ustawione w poprzek (obrócone o 90 stopni) i nie mieszczą się nawet w siodełku. Zwróć na to baczną uwagę!

51. Podstrój dokładnie struny E6 i A używając tylko kluczy na główce.

52. Dokręć śrubę blokady na siodełku główki dla struny E6 i A kluczem imbusowym. Dokręć z czuciem. Tu również siła 10-letniego dziecka w zupełności wystarczy.

53. Sprawdź teraz strój dla strun E6 i A. Jeżeli wcześniej prawidłowo ustawiłeś belkę dociskającą, to nie powinien się wiele zmienić i możesz przejść do następnego kroku. Niewielkie odchyłki będziesz mógł później skorygować mikrostroikami. Przez niewielkie rozumiem takie do 10 centów (patrz na skalę tunera).
Jeżeli obie struny poszły wyraźnie do góry, to znaczy, że belka jest ustawiona za wysoko. W takim wypadku poluzuj z powrotem śrubę blokady, dokręć belkę dociskającą (patrz pkt.46), ponownie nastrój wszystkie struny, ponownie dokręć śrubę blokady i znowu sprawdź strój dla E6 i A. Teraz powinno być już OK.
Jeżeli struna E6 poszła w górę, a struna A w dół, to prawdopodobnie dokręciłeś blokadę zbyt mocno. Spróbuj jeszcze raz, ale delikatniej. Jeżeli znowu jest tak samo, to znaczy, że klocki blokady mają za duże luzy w siodełku i podczas dokręcania śruby, przekręcają się razem z nią, przesuwając struny (niska jakość siodełka). Nie musisz tego rozumieć, wystarczy, że weźmiesz pod uwagę efekt tego niekorzystnego zjawiska. Zapamiętaj o ile rozstrajają się poszczególne struny po dokręceniu blokad i podczas strojenia ich przed dokręceniem blokad wprowadź odpowiednie poprawki. Dla przykładu, jeżeli sprawdziłeś, że struna E6 po zablokowaniu idzie w górę np. o 20 centów (albo np. o dwie diody), to nastrój ją przed zablokowaniem o 20 centów za nisko. Po zablokowaniu będzie w sam raz. Podobnie ze struną A, jeżeli po zablokowaniu opada o np. 30 centów, to nastrój ją przed zablokowaniem o 30 centów za wysoko. Jak się chwilę pobawisz to dojdziesz do wprawy.

54. Powtórz kroki od 51 do 53 dla strun D i G, a następnie dla strun H i E1.

55. Nastrój dokładnie wszystkie struny za pomocą mikrostroików (rób to trzymając gitarę w pozycji grającej). Jeżeli wcześniejsze kroki wykonałeś prawidłowo, to korekty powinny być (jak sama nazwa mówi) mikro.

56. Połóż sobie gitarę na kolanach tak, jak na zdjęciu, aby nie dotykać mikrostroików ani mostka, i dokręć wkręty mocujące sprężyny tremola na tyle, ...

.... aby udało się swobodnie, bez użycia siły, wyciągnąć wizytówki/karty.

57. Podnieś gitarę do pozycji grającej i sprawdź strój struny E6. Jeżeli jest za niski to dokręć trochę wkręty mocujące sprężyny tremola, jeżeli za wysoki to je wykręć. Staraj się wkręcać/wykręcać oba wkręty w miarę równomiernie. W ten sposób nastrój dokładnie strunę E6, a następnie sprawdź strój dla pozostałych strun. Wszystkie powinny stroić idealnie. Jeżeli wszystkie są odrobinę za nisko lub za wysoko, to skoryguj to w taki sam sposób jak przy strunie E6, czyli dokręcając/odkręcając wkręty mocujące sprężyny. Nie koryguj nic mikrostroikami. Staraj się osiągnąć najlepszy i najrówniejszy strój tylko poprzez regululację naciągu sprężyn tremola.

Dopiero teraz możesz wykonać minimalne korekty mikrostroikami, ale jeżeli wszystko do tej pory robiłeś prawidłowo, to nie powinno być nawet takiej potrzeby.

W tym momencie powinieneś mieć już gitarę z nowymi strunami, nastrojoną i z mostkiem ustawionym tak jak trzeba.

Jeżeli tak właśnie jest - gratuluję!

58. Aha! Zapomnieliśmy dokręcić tylną osłonę sprężyn tremola. Zrób to, jak masz ochotę!
Większość profesjonalnych gitarzystów, z reguły nie montuje tej osłony, aby mieć zawsze szybki dostęp do regulacji sprężyn. Jeżeli chcesz dołączyć do tego grona, to schowaj osłonę i wkręty w bezpieczne miejsce, bo kiedyś może się przydać (np. przy sprzedaży wiosła).

Jeżeli masz jakieś pytania czy wątpliwości albo coś poszło nie tak, to pisz do mnie na adres: poradnik@skalba.pl

Kontakt:
Telefon:
796 408 913
e-mail:
serwis@skalba.pl
koperta
Home      Biblioteka Problemów      Usługi      Części i Akcesoria       Showroom      Pytania i Odpowiedzi       Kontakt

www.skalba.pl
Copyright © 2011 Krzysztof Skałba